Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Właściwy montaż ocieplenia budynku

Prawidłowe wykonanie ocieplenia budynku zapewnia optymalne przeniesienie sił działających na powierzchnię elewacji. Głównym zadaniem kołków do styropianu i wełny mineralnej w systemach ETICS jest przeniesienie sił powstałych od ssania wiatru. W praktyce oznacza to, że odpowiedni wybór i właściwy montaż kołków zabezpieczy elewację przed zerwaniem spowodowanym silnym wiatrem.

Nowoczesny system dociepleń

Nowoczesne systemy ETICS pozwalają na szybkie i efektywne wykonanie prac ociepleniowych co w znacznym stopniu przełoży się na zmniejszenie strat ciepła przez przegrody budowlane oraz redukcję kosztów ogrzewania. Stosuje się je zarówno na nowych obiektach jak i starych poddawanych renowacji.

Łączniki w systemach ETICS zapobiegają także odkształceniom płyt termoizolacyjnych powstałych na skutek znacznych wahań temperaturowych. W szczególności ma to znaczenie przy zastosowaniu styropianu grafitowego, który jest materiałem wrażliwym na bezpośrednie nasłonecznienie. Zastosowanie kołków mechanicznych wspomaga także warstwę klejową w przenoszeniu sił ścinających poprzez zwiększenie siły tarcia pomiędzy materiałem termoizolacji a podłożem. Przy wyborze kołka do styropianu czy wełny należy zwrócić także uwagę na odpowiednią sztywność talerzyka, która gwarantuje prawidłowy docisk materiału termoizolacyjnego.

Prawidłowy dobór łączników

Wybór odpowiedniego kołka do styropianu czy wełny jest możliwy po określeniu parametrów budynku. Nie bez znaczenia jest, czy jest to obiekt nowy czy modernizowany. Nowe budynki posiadają znaną grubość warstwy klejowej (około 1 cm), w przypadku starych budynków należy sprawdzić zarówno grubość warstwy kleju, istniejącego tynku oraz ogólny stan elewacji. Warto wykonać testy kołków do styropianiu oraz przyczepności kleju, który pomogą określić stan podłoża.

W przypadku łączników ETICS mamy możliwość zamocowania do wielu podłoży. Nowe kołki do dociepleń są wykonane tak, aby zapewniały przenoszenie sił w podłożach takich jak beton (A), cegła ceramiczna pełna i silikatowa (B), pustak ceramiczny (C), elementy na kruszywie lekkim (D) czy gazobeton (E). Na wybór kołka wpływa także rodzaj zastosowanej termoizolacji. Do materiałów takich jak styropian EPS czy XPS można stosować każdy rodzaj łącznika. W przypadku ocieplania wełną mineralną stosuje się łączniki z trzpieniem metalowym wbijanym lub wkręcanym. Należy także sprawdzić czy wymagane jest zastosowanie dodatkowego talerzyka poszerzającego, co jest wymagane najczęściej przy zastosowaniu wełny lamelowej.

Określenie grubości materiału termoizolacyjnego pozwala na odpowiedni wybór długości łącznika. Należy pamiętać, iż w obliczeniach tych niezbędne jest ujęcie wszystkich warstw izolacji a zatem: starego tynku, zaprawy klejowej, grubości materiały dociepleniowego oraz głębokości montażu kołka w podłożu.

Niewidoczny montaż

Istnieją dwie technologie wykonywania montażu łączników mechanicznych – montaż widoczny oraz ukryty. Drugi sposób wymaga zastosowania dodatkowego elementu jakim jest krążek styropianowy lub wełniany oraz użycia frezu tworzywowego lub metalowego. Montaż zagłębiony pozwala ograniczyć punktową przewodność cieplną łączników w szczególności z trzpieniem metalowym, a tym samym polepszyć parametry termoizolacyjne przegrody budowlanej.

Właściwa ilość łączników

Ostatnim etapem projektu elewacji jest wyliczenie ilości kołków przypadających na każdy m² ocieplenia. Ilość ta jest zależna od wielkości obiektu oraz jego lokalizacji a także zastosowanych materiałów. Rozmieszczenie łączników termoizolacji również nie jest przypadkowe, powinien definiować je projekt techniczny.

Prawidłowo wykonane ocieplenie to gwarancja ciepła, spokoju i bezpieczeństwa. Przed przystąpienie do realizacji inwestycji warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem materiału dociepleniowego a w zakresie wykonania posługiwać się najlepszymi i sprawdzonymi rozwiązaniami technicznymi.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0