Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Jak ułatwić
klientom zakup?

Najważniejszy jest produkt. Skupiamy się na jakości, funkcjonalności oraz podnoszeniu parametrów uzyskując coraz większą ergonomię pracy. Jednak czy w całym procesie wykonywania prac istotne jest w jakim opakowaniu znajduje się produkt?

OFERTA DLA KAŻDEGO

Oferta zamocowań budowlanych jest niezwykle szeroka, podobnie jak konfekcja w jaką została ubrana. Niegdyś popularne papierowe torebki dzisiaj zostały uzupełnione kartonikami, blistrami, workami. Kolorowe opakowania zachęcają do zakupu, ale nie tylko. Znajdują się na nich istotne informacje, przydatne w pracach wykonawczych.

Konfekcja, czyli szata wizualna opakowań produktów odpowiada na potrzeby i wymagania klientów. Skoro to klient jest odbiorcą komunikatów, jakie zawieramy na opakowaniach produktów, producent powinien poznać jego potrzeby i precyzyjnie na nie odpowiedzieć. W tym celu dzielimy klientów na poszczególne grupy, z których każda ma swoje charakterystyczne zainteresowania.

FACHOWCY

To wykonawcy prac budowlanych, którzy orientują się w ofercie i wiedzą jakiego produktu poszukują. Ich przewaga polega na tym, że z większością produktów pracują na co dzień i informacje na etykiecie poza kwestiami doboru nie mają dla nich większego znaczenia. Wykonawcy stawiają a opakowania zbiorcze, pełniące funkcję transportową. Są to w znakomitej części kartony oraz wiaderka. Z istotnych informacji opakowanie powinno zawierać rodzaj, rozmiar i ilość produktu w opakowaniu. Często klienci wybierają również towary wagowe (do samodzielnego ważenia), dzięki czemu mogą dobrać odpowiednią ilość produktu do swoich potrzeb.

Kluczową jest informacja na regale oraz odpowiednia nawigacja. W szerokiej ofercie i wielości informacji ważne jest, aby klient szybko i bezproblemowo odnalazł półkę z interesującymi go przedmiotami.

MAJSTERKOWICZ

Miłośnicy domowych prac budowlanych na co dzień nie są związani z branżą budowlaną, jednak posiadają rozwinięte zdolności wykonawcze i chętnie wykonują sami nawet skomplikowane prace. Majsterkowicze oczekują wiedzy zamkniętej w infografikach i krótkich opisach na opakowaniach produktowych. Dlatego opakowania zawierają informacje o samym produkcie a także jego poprawnym montażu oraz przeznaczeniu. Ta grupa jest częściej zainteresowana mniejszymi ilościowo opakowaniami. Ważnym elementem ekspozycji jest również nawigacja, zwłaszcza ta oferująca rozwiązania problemów montażowych.

KONSUMENT

Często klientem jest osoba, która incydentalnie wykonuje proste domowe prace i poszukuje produktów, precyzyjnie odpowiadających na jej wymagania. Proste prace jak przykładowo zawieszenie obrazka mogą być wykonane samodzielnie, jeśli sprzedawca i producent zagwarantują odpowiednie wsparcie. Najwygodniejszym rodzajem wsparcia jest rozmowa i bezpośrednie doradztwo, jednak, gdy jest to niemożliwe wówczas pierwszoplanową rolę odgrywa wizualna strona konfekcji. Opakowanie, które wybierze konsument posiada wyliczoną, niewielką ilość produktów. Na opakowaniu powinny znajdować się podstawowe treści jak przeznaczenie produktu, jego wymiary, podłoże do jakiego jest przeznaczony oraz obciążenie jakie może przenieść. Informacją ułatwiającą pracę jest również sposób lub sposoby montażu.

ROLA PRODUCENTA I DYSTRYBUTORA

Znaczenie informacji, jaką producent umieści na opakowaniu może zachęcić lub zniechęcić do dokonania zakupu. Co więcej informacje te mogą stanowić o sukcesie budowlanego przedsięwzięcia. Jedno jest pewne, bez względu na segmentację klientów producent ma obowiązek informacyjny wobec swoich odbiorców. Do informacji podstawowych jakimi są parametry produktów, warto dołożyć wiedzę praktyczną oraz rekomendację poprawnego montażu.

Powracający do oferty klient zauważy świadomie lub podprogowo zabiegi kojarzenia pewnych informacji z produktami. Przykładem jest oznaczanie poszczególnych rodzajów podłoża odpowiednimi kolorami. W pewnym momencie podświadomie poszukujemy rozwiązania, które wizualnie jest dla nas odpowiednie.

W ofercie Klimas Wkręt-met kolorem zielonym zostały oznaczone produkty uniwersalne do różnych rodzajów podłoży. Ten rodzaj produktu jest najbardziej odpowiedni, jeśli nie mamy doświadczenia lub wiedzy na temat materiału z jakiego została wykonana np. ściana. Inaczej jest w przypadku koloru niebieskiego, oznaczającego pełne podłoża takie jak beton czy pełna cegła a także pustaki gazobetonowe. Pełne podłoża charakteryzują się zbitą strukturą i często są dodatkowo wzmocnione zbrojeniami (ściany nośne i nadproża). Płyty gipsowo- kartonowe to podłoże oznaczane przez Klimas Wkręt-met kolorem pomarańczowym, drewno zaś żółtym. Stalowe podłoże zostało oznaczone kolorem szarym.

To co a pierwszy rzut oka może wydawać się jedynie zabiegiem estetycznym przy chwili skupienia nabiera znaczenia i ułatwia dobór produktu. Przy kolejnych wizytach natomiast jest ułatwieniem docenianym przez klientów.

Informacje dotyczące sposobu montażu produktu są bardzo istotne zwłaszcza dla początkujących. Jeśli rysunek nie jest wystarczającym nośnikiem informacji montażowej, warto wskazać miejsce odpowiednie do pogłębienia wiedzy wykonawcy. Opakowania zawierają kod QR, który odsyła użytkownika na odpowiednią stronę internetową, zwierającą szczegółowe informacje montażowe oraz materiały pomocnicze jak filmy i specyfikacje.

Umieszczanie odpowiednich informacji na opakowaniach i etykietach to nie zabieg kosmetyczny, lecz informacyjny. Oczywiście atrakcyjnie wyglądająca oferta zachęca do kupna i zwraca uwagę, ale co bardziej istotne pozwala na łatwy i szybki dobór odpowiednich technik zamocowań. Klimas Wkręt-met wychodzi naprzeciw wymaganiom klientów i odpowiada na ich pytania i wątpliwości również z formie nowej konfekcji produktów.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0