Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Ciepły i bezpieczny
dom z łącznikami KLIMAS

Ocieplenie budynku z zewnątrz gwarantuje ciepło jego mieszkańców oraz znaczną redukcję kosztów ogrzewania. Dzięki odpowiednio wykonanemu systemowi ocieplenia dom zyskuje dobrą termoizolację, co również minimalizuje jego nagrzewanie podczas upałów.

Czym jest ocieplenie ścian – systemy ETICS

Ocieplenie ścian zewnętrznych to sposób, aby budynki stały się bardziej energooszczędne. Dobrze ocieplony dom to nie tylko małe straty energii i mniejsze koszty ogrzewania, ale przede wszystkim jest to wnętrze ciepłe zimą i chłodne latem, gdyż najważniejszym zadaniem ocieplenia jest ochrona, zarówno termiczna jak i przed niekorzystnymi warunkami środowiska np. hałasem. Stawia to przed producentami termoizolacji wiele wyzwań. Spełnienie restrykcyjnych wymogów, bezawaryjność czy gwarancja trwałości na lata są najważniejsze także względem łączników. Ocieplenie ścian zewnętrznych wykonuje się, mocując na nich warstwowy układ dociepleniowy, a każda z warstw pełni określoną funkcję w systemie.

Przygotowanie podłoża

Od jakości podłoża zależy trwałość całego systemu ociepleniowego. Trzeba poświęcić więc uwagę na jego ocenę i przygotowanie. Należy pamiętać, że w inny sposób ociepla się stary dom, w inny nowo powstały. Dlatego przed przystąpienia do ocieplania budynku starego z murowanymi ścianami, nieotynkowanymi należy spłukać strumieniem wody oraz uzupełnić zaprawą ubytki i zbyt głębokie szczeliny między cegłami, bloczkami lub pustakami. Mur należy zawsze zagruntować.

Ze ściany pokrytej tynkiem, trzeba usunąć wszelkie zabrudzenia. Jeżeli jest wilgotna lub zapleśniała, najpierw usuwamy przyczyny takiego stanu. Spękany lub odspojony tynk skuwamy. W budynkach nowych wystarczy oczyszczenie ścian, bez prac renowacyjnych.

Montaż warstwy termoizolacji (ocieplenia)

Przyziemie budynku. Do ocieplenia fundamentów przystępujemy po wykonaniu izolacji pionowej. Część cokołową budynku oddziela się od elewacji tzw. profilem startowym – listwą startową. Poniżej poziomu terenu ocieplenie ścian piwnicznych wykonuje się ze styropianu o większej gęstości. Chroni to izolację przeciw wodną przed uszkodzeniami mechanicznymi związanymi z naporem ziemi zasypowej.

Ściana budynku. Metody ociepleń różnią się w zależności od rodzaju budulca zastosowanego materiału do postawienia budynku (domy drewniane, murowe lub szkieletowe). Podstawowe metody ocieplania ścian od zewnątrz to:

  • docieplenie ścian w systemach ETICS,
  • docieplenie w systemie fasad wentylowanych,

Łączniki Klimas Wkręt-met w systemach ETICS

Innowacyjny łącznik do mocowania termoizolacji ścian to połączenie kilku cech, które razem gwarantują sprawny i bezpieczny montaż oraz trwałość całego systemu ETICS.

Bezproblemowy i bezawaryjny kołek do styropianu? FIXPLUG!

Łączniki w systemach termoizolacji muszą odznaczać się wielofunkcyjnością. Jednym z ich zadań jest przenoszenie odpowiednich sił wyrywających z podłoża, których przyczyną są ssące siły wiatru. Poza tym łącznik musi zapobiegać przeciągnięciu materiału termoizolacyjnego przez talerzyk dociskowy łącznika, powinien odpowiednio docisnąć materiał do podłoża, usztywnić cały system oraz zapewnić właściwą punktową przewodność cieplną. Łącznik do termoizolacji powinien ograniczać powstawanie mostków termicznych w miejscach montażu ich istotną cechą jest też zabezpieczanie całego systemu ocieplenia przed awarią, której przyczyną może być utrata przyczepności lub nośności warstwy kleju oraz kompensacja sił powstających na elewacji w wyniku dobowej zmienności temperatur.

FIXPLUG-8 - Łącznik wbijany z trzpieniem tworzywowym z przesuwnym talerzykiem
FIXPLUG-8

FIXPLUG spełnia wszystkie wspomniane wymagania. Łącznik posiada trzpień tworzywowy wzmocniony włóknem szklanym, dzięki czemu odznacza się dużą wytrzymałością i nie pęka podczas montażu, nawet przy próbie dobijania. Teleskopowa konstrukcja łącznika FIXPLUG gwarantuje właściwe osadzenie w podłożu oraz zagłębienie kołnierza dociskowego w materiale izolacyjnym, co sprawia, że ułożenie siatki zbrojącej na fasadzie jest zdecydowanie łatwiejsze. Dodatkowo nie ma konieczności stosowania grubej warstwy kleju, aby wyrównać powierzchnię i ukryć niezlicowane z materiałem termoizolacyjnym kołnierzyki dociskowe łączników. Montaż jest bezproblemowy oraz bezawaryjny.

Łącznik – kołek do styropianu charakteryzuje się także specjalną 4-kierunkową konstrukcją strefy rozpierania, dzięki której uzyskuje bardzo wysokie nośności i gwarantuje pewne mocowanie styropianu w materiałach we wszystkich kategoriach podłoża (ABCDE) wg ETAG014: w betonie, elementach murowych pełnych i z pustkami, gazobetonie, elementach betonowych na kruszywie lekkim. Dzięki takiej konstrukcji strefy rozpierania oraz wzmocnionemu trzpieniowi nośności łącznika są porównywalne z nośnościami łączników posiadających trzpień stalowy. Łatwość jego użycia zwiększa się, gdyż łącznik FIXPLUG jest dostarczany w komplecie (wstępnie zmontowany).

WKTHERM 8 - Łącznik wbijany z trzpieniem stalowym z krótką strefą rozpierania
WKTHERM 8

WKTHERM 8 i WKTHERM S 8

Wbijany łącznik WKTHERM 8 i wkręcany WKTHERM 8 S z trzpieniem stalowym i ultrakrótką strefą rozpierania, która pozwala na uzyskanie maksymalnych wytrzymałości łącznika przy minimalnym nakładzie pracy i kosztów związanych z wykorzystaniem sprzętu. Łącznik przeznaczony jest do mocowania styropianu i wełny mineralnej w podłożach takich jak beton, cegła ceramiczna pełna i silikatowa, pustak ceramiczny.

Specjalna wydłużona główka trzpienia stalowego pokryta jest tworzywem, które zabezpiecza go przed korozją.

Koszulka łącznika WKTHERM skonstruowana jest tak, aby zwiększyć sztywność talerzyka dociskowego. Łączniki są wstępnie zmontowane: stanowi to gwarancję, że elementy łącznika będą zawsze prawidłowo dobrane.

ECO-DRIVE 8 - Łącznik wkręcany z trzpieniem stalowym z teleskopowym talerzykiem dociskowym
ECO-DRIVE 8

ECO-DRIVE 8, ECO-DRIVE S 8 – do styropianu, ECO-DRIVE W – do wełny mineralnej

Uniwersalny łącznik wkręcany z trzpieniem stalowym i teleskopowym talerzykiem dociskowym do mocowania styropianu w lekkich materiałach, takich jak pustak ceramiczny czy gazobeton – wkręcanie trzpienia zapobiega rozbiciu struktury podłoża i gwarantuje uzyskanie najwyższych parametrów wytrzymałościowych.

Poprzez połączenie konstrukcji teleskopowej z talerzykiem nacinającym materiał termoizolacyjny, skrócony został czas montażu. W trosce o środowisko produkt nie wymaga użycia frezów tworzywowych WK-FT (przy montażu zagłębionym) – eliminuje się w ten sposób całkowicie problem zanieczyszczenia środowiska przez pył styropianowy.

Sprawdzone produkty z pewnością ułatwią całe przedsięwzięcie, a efekt końcowy będzie cieszył nie tylko oko, ale i kieszeń. Przed zabraniem się do pracy trzeba tylko pamiętać, aby dobrać odpowiednie produkty oraz technologie, a także wykonawcę. Stosowanie się do zaleceń producenta oraz właściwe wykonanie prac, jest ważne aby latem móc cieszyć się chłodem, a w zimowe miesiące, które nadchodzą spędzać długie chłodne wieczory, w naszym magicznym domu gdzie będzie ciepło i bezpiecznie oraz cicho.

Łącznik służy do montażu zagłębionego. Wyposażony jest w systemowy krążek styropianowy. Eliminuje to powstawanie punktowych mostków cieplnych, a także podnosi estetykę wykonania warstwy zewnętrznej ocieplenia.

Ocieplenie ścian – na co zwracać uwagę:

  • budynki stare – w których wykonuje się renowację i budynki nowe, w nich ocieplenie zostało zwykle zaprojektowane podczas procesu budowy
  • podłoża – w nowych obiektach zwykle nie stanowią problemu i należy tylko je oczyścić z ewentualnych zabrudzeń. Kłopot pojawia się przy budynkach starych, które niejednokrotnie są pokryte osłabionym tynkiem, brudem, mchem lub innym nalotem. Trzeba wtedy pamiętać o właściwym przygotowaniu powierzchni, ponieważ konsekwencją złego przygotowania ściany może być odspojenie całego układu ocieplenia
  • materiał termoizolacyjny – styropian lub wełna mineralna
  • grubość termoizolacji – parametrem, który opisuje właściwości termoizolacyjne całej przegrody jest współczynnik przenikania ciepła (U). Im niższa jego wartość – tym przegroda lepiej izoluje. Współczynnik ten zależy przede wszystkim od grubości materiałów, z których jest złożona przegroda oraz ich właściwości opisanych za pomocą współczynnika przewodzenia ciepła lambda. Im mniejszy parametr lambda danego materiału, tym materiał ten ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Natomiast im grubsza warstwa ocieplenia – tym mniejszy współczynnik przenikania ciepła
  • montaż łączników powierzchniowy czy zagłębiony – ten etap pracy jest ważny, ponieważ ma bezpośredni wpływ na punktowy współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę.

Ważne!

  • Użycie nieodpowiedniego łącznika może spowodować powstanie dodatkowych mostków termicznych.
  • Zbyt mała ilość zastosowanych łączników może osłabić układ w przypadku jego awarii.
  • Zbyt głęboki montaż łącznika w warstwie termoizolacji, a następnie zaklejenie go większą ilością kleju spowoduje powstanie na elewacji widocznych punktów tzw. ,,efektu biedronki”, co przy skokowej zmianie temperatury i dużej wilgotności powietrza powoduje nieestetyczny wygląd elewacji.
  • W strefach brzegowych (w narożnikach budynków oraz wokół otworów okiennych i drzwiowych) należy zwiększyć ilość łączników.
  • Montaż łączników kołków do styropianu i kołków do wełny mineralnej należy przeprowadzić po minimum 24 godzinach od zakończenia przyklejania płyt izolacyjnych.
  • Prace należy prowadzić w zakresie temperatur +5 do +25 st. C.
  • Montaż łącznika powinien być w strefie kleju do mocowania płyty termoizolacyjnej.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0