Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Energooszczędny i
ciepły montaż okien

W czasie wciąż rosnących cen gazu, prądu i opału coraz więcej inwestorów podejmuje decyzję o termomodernizacji domów, która jest najlepszym sposobem ograniczenia strat ciepła i ma istotne znaczenie dla domowego budżetu. Oprócz wymiany źródła ogrzewania i ocieplenia ścian ważnym elementem termomodernizacji jest wymiana stolarki otworowej, w szczególności okien. Nowe okna, którymi zastąpimy starą i nieszczelną już stolarkę mogą znacznie podnieść komfort życia mieszkańców.

Okno jest narażone na działanie czynników atmosferycznych w tym sił parcia i ssania wiatru. Dlatego połączenie stolarka-mur musi być szczelne i bezpieczne. Z pozoru niewidoczne elementy takie jak łączniki mają bardzo istotny wpływ na bezproblemowe użytkowanie okna przez cały czas jego eksploatacji. Bez względu na rozmiar oraz materiał wykonania okien, powinny one stanowić jednolity system ze ścianą budynku. Jedną z podstawowych czynności mających wpływ na uzyskanie takiego efektu jest prawidłowe, mechaniczne połączenie konstrukcji stolarki z konstrukcją budynku.

Kluczową kwestią przy instalacji okna czy drzwi jest dobór odpowiedniego łącznika mechanicznego oraz jego długości. Techniki zamocowań Klimas Wkręt-met przystosowane są do różnych typów montażu.

Montaż poza otworem – KPS-FAST-S/KPR-FAST-K

Dobrze wykonany montaż polegający na wysunięciu okna poza lico muru przy pomocy specjalnych konsol lub prowadnic do minimum ogranicza ryzyko wystąpienia mostków termicznych i daje możliwość późniejszej, łatwej wymiany stolarki. W takim przypadku nieodzownym elementem systemu są odpowiednio dobrane kołki ramowe typu KPS-FAST-S oraz KPR-FAST-K. Rodzaj i wymiary kołków rozporowych oraz ich rozmieszczenie trzeba każdorazowo dopasować do wymiarów ościeżnicy oraz do zaleceń producenta stolarki.

Montaż w otworze okiennym – WHO/WHOW

Zgodnie z ogólnymi zasadami, w ścianach jednowarstwowych okna osadza się w połowie grubości muru, natomiast w dwuwarstwowych, z warstwą izolacji termicznej 15-20 cm, jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru.

  • W przypadku ścian dwuwarstwowych, gdzie izolacja wynosi powyżej 20 cm, stolarka może być zamontowana poza murem, w strefie ocieplenia.
  • W ścianach trójwarstwowych okna powinny być montowane bezpośrednio w warstwie ocieplenia, pomiędzy ścianą nośną, a ścianą elewacyjną.

Przy montażu w środkowej części otworu okiennego przez odpowiednie otwory montażowe w ościeżnicy w podłożach pełnych, zaleca się zastosowanie wkrętów hartowanych samogwintujących do ościeżnic WHO.

Wkręty te są wyposażone w gwint z nacięciem, co gwarantuje pewne i trwałe mocowanie w podłożu zarówno murowym (beton, cegły ceramiczne i silikatowe), jak i drewnianym, a stożkowy łeb zapewnia stabilne osadzenie w PVC.

Montaż drewnianych profili – ciepły montaż okien

Z kolei do montażu profili drewnianych zaleca się stosować wkręt WHOW z łbem walcowym, gwarantującym możliwie najmniejszą ekspozycję łba przy jednoczesnej pewności osadzenia.

Okno na krawędzi zewnętrznej muru – ciepły montaż okien

Jeśli okno znajduje się na krawędzi zewnętrznej muru, jest z nim zlicowane, to rekomendowane jest użycie łącznika do ościeżnic LO. Jest to wysokiej jakości łącznik, wykonany ze stali ocynkowanej. W czasie montażu należy zawsze pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości krawędziowych, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia muru i zapewnić optymalne przeniesienie obciążeń.

Przed rozpoczęciem prac montażowych otwór okienny musi być również odpowiednio przygotowany, tzn. wyrównany, oczyszczony z pozostałości pyłu i gruzu oraz zagruntowany. Ważne jest także jego dokładne zwymiarowanie, żeby uniknąć sytuacji, gdy okno będzie zbyt małe lub też zbyt duże względem rozmiarów ościeża.

Niezależnie od umiejscowienia wyrobu ważne jest, aby wykorzystać zalecaną przez producenta ilość kotew mocujących oraz używać odpowiednich konsol lub dopasowanych systemów montażowych.

Sposoby i jakość tych połączeń będą miały wpływ na funkcjonalność stolarki, która poddawana jest różnicom temperatur, obciążeniom od ciężaru własnego, zewnętrznym siłom pochodzącym od parcia i ssania wiatru oraz obciążeniom eksploatacyjnym podczas użytkowania.

Niezależnie od rodzaju obciążenia (ciężar własny okna czy parcie i ssanie wiatru) właściwa ilość i jakość zastosowanych łączników powinna gwarantować, iż wszelkie obciążenia będą przekazywane za ich pośrednictwem na konstrukcję budynku bez zmiany funkcjonalności montowanych produktów.

Poprawny montaż powinien być wykonywany zgodnie z przepisami budowlanymi oraz wytycznymi producenta stolarki otworowej.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0