Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Bezpieczeństwo konstrukcji budowlanych

Warunkiem bezpieczeństwa inwestycji zarówno w czasie jej powstawania jak i w czasie użytkowania publicznego jest między innymi właściwe wykonanie zamocowań, służących przenoszeniu oddziaływania sił na podłoże. Kotwy chemiczne i mechaniczne to rodzaj zamocowań budowlanych dedykowanych połączeniom elementów konstrukcji z podłożeń o wysokich oraz średnich obciążeniach.

DOBÓR ZAMOCOWAŃ A PODŁOŻE

Najważniejszymi kryteriami właściwego montażu jest prawidłowy dobór oraz montaż wybranych produktów. Wybierając produkt należy przede wszystkim uwzględnić materiał, z jakiego wykonane jest podłoże oraz jego szczegółowe parametry. Wiele produktów ma bardzo szerokie zastosowanie i nadaje się do prac w różnego rodzaju podłożach, inne zaś swoją specyfiką odpowiadają materiałowi kotwienia. Niewątpliwie ważną kwestią są warunki środowiska w jakim podejmowane są prace, w szczególności wilgotność oraz obecność substancji chemicznych. Z kwestii środowiskowych wynikają dobory zabezpieczeń antykorozyjnych kotew. Niewątpliwie bliska odległość od mórz i oceanów wpływających na zasolenie powietrza oraz bezpośrednie sąsiedztwo zakładów chemicznych jest wskazaniem do zastosowania materiałów o podwyższonej kasie antykorozyjności.

Warunkiem właściwego doboru jest również dokładne określenie i obliczenie rodzaju obciążeń jakie będą oddziaływać na kotwy, w tym miejscu szczególnie pod uwagę są brane obciążenia statyczne i dynamiczne a także ruchy sejsmiczne. Istotny jest również kierunek obciążenia jak rozciąganie, ściąganie lub ich połączenie. Każdy produkt w swojej karcie charakterystyki powinien mieć określone parametry wytrzymałościowe takie jak nośność. Wartości obciążeń decydują bezwzględnie o średnicach zamocowań, głębokości kotwienia a wartość oddziaływań obliczeniowych Ed nie przekraczają Rd (gdzie Ed jest to wartość obliczeniowa efektu oddziaływań, natomiast Rd jest to wartością obliczeniową oporu przeciw oddziaływaniu).

Dla prawidłowego montażu powinny być również zachowane odległości od krawędzi (cmin) oraz minimalne rozstawy osiowe między kotwami (smin). W żadnym wypadku nie powinno się przekraczać minimalnych wartości tych parametrów. Do obliczenia wartości nośności przy rozciąganiu oraz ścinaniu należy zastosować odpowiednie obliczeniowe współczynniki redukcyjne.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę dodatkowe parametry montażowe panujące w podłożu. Przykładem takowych jest suchy lub wypełniony wodą beton, rodzaj wiercenia czy średnica otworu montażowego. Ważnym jest również zakres temperatur w jakich kotwa będzie pracować.

KOTWY MECHANICZNE

Kotwy mechaniczne są umieszczane bezpośrednio w otworach nawierconych uprzednio w podłożu a ich działanie opiera się na zastosowaniu sił takich jak tarcie czy blokada mechaniczna. Z punktu widzenia działających sił kotwy mechaniczne możemy podzielić na rozporowe sterowane momentem obrotowym, rozprężne sterowane odkształcenie oraz śruby do betonu.

Zaletą kotew mechanicznych jest krótki czas montażu oraz brak konieczności wprowadzania przerwy technologicznej związanej z wiązaniem jak to ma miejsce w przypadku kotew chemicznych. Kotwy rozporowe dynamometryczne gwarantują przy tym wysoką nośność połączenia oraz łatwość montażu. Zastosowanie kotew mechanicznych eliminuje konieczność wstępnego pozycjonowania ciężkich elementów co znacząco wpływa na czas prac montażowych.

Zasada działania kotwy rozporowej jest oparta o moment obrotowy działający na śrubę oraz siłę rozciągającą, która jest przenoszona na beton poprzez tarcie między tuleją rozporową oraz podłożem. Mocny docisk oraz naprężenia powstające w betonie powodują konieczność zachowania odpowiednich dystansów pomiędzy zamocowaniami.

Kotwy mechaniczne LE, dzięki ponad 30 letniemu doświadczenia produkcyjnego zostały zaprojektowane tak aby zoptymalizować parametry montażowe. Ich unikalna konstrukcja i wysoka wytrzymałość stali skutecznie przenosi obciążenia na beton. Konstrukcja kotwy zapewnia wysoką nośność i umożliwia kek stosowanie w optymalnych odległościach krawędziowych i dystansowych.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0