Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Jak zbudować pergolę?

Powojnik, wisteria, a może nieco bardziej swojski groszek pachnący? Te rośliny łączą nie tylko ich nieodparty urok, który będzie cieszył oko każdego pasjonata ogrodnictwa oraz oszałamiający zapach kwiatów, ale także fakt, że każda z nich lubi się piąć. Jasne, można ograniczyć się do wysadzania ich przy już istniejących pionowych konstrukcjach, jak tarasy czy balkony, ale po co? Imponujące pnącza zaczną nam szybko zaglądać do okien, a żyjące w nich owady niekoniecznie będą mile widzianymi gośćmi w naszych kuchniach i salonach.

Co zatem zrobić, aby cieszyć się kwiatami wisterii czy owocami winorośli bez konieczności montowania moskitiery w każdym oknie? Rada jest prosta – zbudować pergolę ogrodową.

Nie ma się czego obawiać, jeśli masz co nieco ciesielskiego zacięcia, taka drewniana pergola nie powinna być dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem. Nie musisz od razu porywać się na ogromną konstrukcję, pergola ogrodowa może stanowić po prostu niedużą podpórkę dla jednej pnącej rośliny. Chyba że czujesz się w temacie konstrukcji drewnianych na tyle pewnie, aby zbudować dużą pergolę, którą w słoneczny dzień można będzie wykorzystać w charakterze zacienionej altany.

Obydwie opcje mogą stanowić piękny element dekoracyjny w ogrodzie, jednak zanim zdecydujesz się biec do warsztatu po deski i kantówki, dobrze przemyśl lokalizację oraz rozmiar przedsięwzięcia. Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę orientację działki w stosunku do kierunków świata – część roślin, jak chociażby winorośl, łaknie słońca, inne, jak hortensja pnąca, preferują półcień. Zwróć też uwagę na jakość ziemi i nawodnienie w wybranym przez Ciebie miejscu, niektóre rośliny nie poradzą sobie na gliniastym podłożu. Kiedy te decyzje już zapadną, pora wyznaczyć w ogrodzie właściwe miejsce – o ile nie budujesz niewielkiej konstrukcji, którą możesz po prostu przenieść z miejsca na miejsce. W przypadku większej pergoli ogrodowej, nie obędzie się bez pomocy młota i kotw, które docelowo będą utrzymywać główne słupy budowli. Na tym etapie przyda się poziomica oraz sznurki, za pomocą których uda się utrzymać pion oraz poziom, aby docelowo stworzyć stabilną konstrukcję.

Narzędzia niezbędne do budowy pergoli

Młot, młotek, miarka i poziomica to tylko część narzędzi, jakie niezbędne będą do zbudowania pergoli. Potrzebne będą także:

  • wyrzynarka,
  • wkrętarka,
  • szlifierka kątowa,
  • dodatkowo przydadzą się pilniki,
  • papier ścierny o różnej gradacji,
  • pędzle do nakładania impregnatu ,
  • i oczywiście wkręty do drewna ,
  • łączniki ciesielskie, które będą odpowiedzialne za stabilność całej konstrukcji.
  • O systemach zamocowań będzie jeszcze mowa, tymczasem wracamy do kolejności prac.

Jak zbudować pergolę?

Jeśli komplet narzędzi czeka już w warsztacie, pora na obróbkę drewna. Ściśle trzymając się określonych wymiarów, należy przygotować konstrukcję z desek i kantówek, przy czym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich odpowiedni rozmiar. Chcąc budować większą konstrukcję, bierz pod uwagę to, jakie obciążenie będą musiały wytrzymać główne jej słupy. Tutaj warto się przy okazji zastanowić, z jakiego rodzaju drewna zamierzasz zbudować swoją pergolę. Specjaliści cenią sobie niezwykle wytrzymałą na zmienne warunki atmosferyczne robinię, choć równie dobrze sprawdzą się twarde odmiany rodzimych dębów i buków. Najtańszym i najłatwiej dostępnym rozwiązaniem będzie powszechna, łatwo dostępna sosna, choć trzeba pamiętać, że jej drewno jest dość miękkie. Zdarzają się również miłośnicy egzotyki, którzy sięgają po jatobę czy tek, aczkolwiek taka konstrukcja cenowo może się wówczas plasować w katalogu dóbr luksusowych.

O ile masz artystyczne zacięcie, na tym etapie możesz pokusić się także o ozdobny szablon, który wycina się z grubej tektury, aby później odrysować go na części desek, a precyzyjny kształt wyciąć za pomocą wyrzynarki. Na górnych deskach przyszłej pergoli radzimy wyciąć wpusty, które pomogą Ci połączyć konstrukcję. Zanim zabierzesz się za montaż, użyj szlifierki, papieru ściernego oraz pilników (na przykład w wyciętych otworach wpustów), żeby wygładzić powierzchnię drewna. Odpylone i oczyszczone miotełką lub sprężonym powietrzem deski, można teraz pomalować specjalnie dobranym impregnatem, który ochroni drewno przed wilgocią i rozwojem mikroorganizmów.

Kiedy drewno jest zabezpieczone i gotowe do dalszych prac, można zacząć montaż. Tutaj przyda się nieco wiedzy na temat wkrętów do drewna, bowiem w zależności od rodzaju mocowania, warto użyć dedykowanego produktu. Klimas Wkręt-met ma w swojej ofercie rozmaite wkręty ciesielskie, między innymi wkręty konstrukcyjne talerzowe. To właśnie za ich pomocą mocuje się słupy pergoli, które uprzednio należy osadzić w przygotowanych wcześniej kotwach. Poprzeczne deski, które mają za zadanie wzmocnić całą konstrukcję, mocujemy raz za sprawą wykonanego wcześniej w desce wpustu, drugi – z użyciem oferowanych przez Klimas Wkręt-met łączników ciesielskich wykonanych z ocynkowanej stali oraz specjalnie przeznaczonych do tego celu wkrętów WKLC, które stanowią nową, szczególnie ciekawą propozycję w ofercie firmy.

Jakie wybrać wkręty do budowy pergoli ogrodowej?

Wkręty ciesielskie WKCP i WKCS z głębokim gniazdem TX z katalogu Klimas Wkręt-met świetnie sprawdzą się do połączeń elementów drewnianych w konstrukcjach dachowych, zwłaszcza, że producent obiecuje brak konieczności wcześniejszego nawiercania otworów. Ogromnym usprawnieniem jest w tym przypadku końcówka frezująca wkrętów produkowanych przez Klimas Wkręt-met, która dzięki odpowiednim karbom tnącym i podwójnemu gwintowi na szpicu znacznie ułatwia pracę, przede wszystkim dlatego, że mocowania sprawnie wkręcają się w drewno od pierwszego obrotu.

Aby pergola mogła stanowić stabilną konstrukcję, potrzebne jest odpowiednio mocne dociągnięcie mocowanego elementu i ścisłe przyleganie elementów do siebie już po połączeniu, toteż na tym etapie prac najlepszym rozwiązaniem będą wspomniane wkręty ciesielskie, które przecież z założenia są w stanie połączyć na przykład ściany domów szkieletowych.

Długie wkręty do drewna pomogą w przypadku potężniejszych konstrukcji, natomiast w przypadku wyboru materiału na pergolę spośród egzotycznych gatunków drewna, Klimas Wkręt-met oferuje specjalne wkręty ze stali nierdzewnej do podłóg, tarasów i innych konstrukcji drewnianych, które zapewnią odpowiedni docisk elementów. Przed rozpoczęciem prac nad pergolą, warto zabezpieczyć się także we wkręty KMWHT z gniazdem TX wyposażone w stożkowy płaski łeb, które przeznaczone są do połączeń elementów drewnianych i drewnopochodnych w takich konstrukcjach, jak między innymi nasza pergola. Przydadzą się też hartowane wkręty do drewna KMH/KDH z gniazdem PZ z gwintem niepełnym i łbem stożkowym płaskim – te równie dobrze radzą sobie z połączeniami elementów drewnianych, jak i płyt OSB czy MDF.

Konstrukcja stabilnie stoi już w ogrodzie, zatem czas na ostatnie szlify. Dobrym pomysłem jest wkręcenie w słupy haczyków, przez które zostanie przeciągnięty sznurek. Dzięki temu pnącza będą miały się czego złapać, a ich gałązki docelowo zapewnią także mieszkańcom upragniony cień podczas upalnych dni. Teraz pozostaje ostatnia kwestia, a więc dobór odpowiednich roślin. W zależności od orientacji wobec stron świata, nasłonecznienia czy rodzaju gleby, w każdej pergoli sprawdzi się inny zestaw roślin. Podstawowym warunkiem ich prawidłowego wzrostu pozostaje jednak ilość słońca, jakiej do życia potrzebują. Bez względu na to, czy dysponujesz pergolą na nasłonecznionym południu, czy raczej w północnej części działki, Twój ogród może tonąć w kwiatach.

Jakie rośliny do pergoli?

Najważniejszy jest odpowiedni wybór roślin, zatem jeżeli Twoja konstrukcja stoi raczej w półcieniu lub w cieniu, skuś się na bluszcz, hortensję pnącą, kokornak wielkolistny czy przywarkę japońską. Te rośliny świetnie czują się w zacienionych miejscach, ciesząc oko ciemną zielenią liści czy filigranowymi pachnącymi kwiatami. Cieszysz się w ogrodzie południowym słońcem? Świetnie, a więc spokojnie możesz zdecydować się na obsadzenie swojej pergoli powojnikiem, glicynią czy wiciokrzewem. Jeśli od kwiatów wolisz po prostu pięknie wybarwione liście, postaw na winobluszcz pięciolistkowy lub aktidinię pstrolistną, która oprócz kolorowych liści wydaje owoce, przypominające maleńkie kiwi. Są one wprawdzie niespecjalnie atrakcyjne kulinarne, ale w ogrodzie prezentują się znakomicie.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0