Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Wymiana okien
w ramach termomodernizacji – mocowania ramowe

Stolarka okienna odgrywa istotną rolę w bilansie energetycznym budynku. Ma wpływ nie tylko na straty ciepła, ale również na bierne pozyskiwanie energii słonecznej. Ich udział w stratach ciepła sięga średnio 15-25% (zwłaszcza w domach wykonanych przed 1990 r., kiedy standardem był taki montaż okien, który nie uwzględniał oszczędności energii). Między innymi dlatego wymiana okien na nowe, o korzystniejszych parametrach, powinna być wstępem do dalszych prac termomodernizacyjnych. Montaż okien w pierwszej kolejności jest wskazany, ponieważ łatwiej jest prawidłowo zamocować je i uszczelnić, zanim na ścianach pojawi się warstwa docieplenia.

Okno wystawione jest nieustannie na działanie czynników atmosferycznych oraz sił występujących, gdy zamykamy i otwieramy skrzydło okienne. Dodatkowo połączenie stolarka-mur musi być szczelne. Z pozoru niewidoczne elementy takie jak łączniki mają więc bardzo istotny wpływ na bezpieczne i bezproblemowe użytkowanie wyrobu przez cały czas jego eksploatacji. Bez względu na rozmiar oraz materiał okien, powinny one stanowić jednolity system ze ścianą budynku. Jedną z podstawowych czynności mających wpływ na uzyskanie takiego efektu jest prawidłowe, mechaniczne połączenie konstrukcji stolarki z konstrukcją budynku. Techniki zamocowań Klimas Wkręt-met przystosowane są do różnych typów montażu.

Przy montażu poza otworem sprawdzą się wkręty KPS-FAST-S/KPR-FAST-K. Jeśli okno jest wysunięte poza lico muru i zamontowane przy pomocy specjalnych konsol lub prowadnic, to rekomendowany jest montaż dwu lub wielopunktowy do wnęki okiennej przy użyciu kołków ramowych, np. KPS-FAST-S. Natomiast przy wysunięciu w strefę ocieplenia z użyciem dedykowanego systemu zamocowań, odpowiednie będą kołki ramowe KPR-FAST-K oferty Klimas Wkręt-met. Długość, średnica, ilość oraz rozmieszczenie łączników trzeba każdorazowo dopasować do wymiarów ościeżnicy oraz do zaleceń producenta stolarki.

Do montażu w otworze okiennym producent zaleca zastosowanie wkrętów. WHO/WHOW. Zgodnie z ogólnymi zasadami, w ścianach jednowarstwowych okna osadza się w połowie grubości muru, natomiast w dwuwarstwowych z warstwą izolacji termicznej 15-20 cm – jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru. W przypadku ścian dwuwarstwowych, gdzie izolacja wynosi powyżej 20 cm, stolarka może być zamontowana poza murem, w strefie ocieplenia. W ścianach trójwarstwowych okna muszą być montowane bezpośrednio w warstwie ocieplenia, pomiędzy ścianą nośną, a ścianą elewacyjną.

Przy montażu w środkowej części otworu okiennego przez odpowiednie otwory montażowe w ościeżnicy w podłożach pełnych, zaleca się zastosowanie wkrętów hartowanych samogwintujących do ościeżnic WHO. Wkręty te są wyposażone w gwint z nacięciem, co gwarantuje pewne i trwałe mocowanie w podłożu zarówno murowym (beton, cegły ceramiczne i silikatowe), jak i drewnianym, a stożkowy łeb zapewnia stabilne osadzenie w PVC. Z kolei do montażu profili drewnianych zaleca się stosować wkręt WHOW z łbem walcowym, gwarantującym możliwie najmniejszą ekspozycję łba przy jednoczesnej pewności osadzenia.

WHO – Wkręt hartowany do ościeżnic z łbem stożkowym

Jeśli okno znajduje się na krawędzi zewnętrznej muru, jest z nim zlicowane, to rekomendowane jest użycie łącznika do ościeżnic LO. Jest to wysokiej jakości łącznik rozporowy, wykonany ze stali ocynkowanej. W czasie montażu należy zawsze pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości pomiędzy mocowaniem, a krawędziami, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia muru.

lo Łącznik do ościeżnic
LO / BLO – Łącznik do ościeżnic

Sposoby i jakość tych połączeń będą miały wpływ na funkcjonalność stolarki, która poddawana jest różnicom temperatur, obciążeniom ciężaru własnego, zewnętrznym siłom pochodzących od parcia i ssania wiatru, obciążeniom eksploatacyjnym podczas użytkowania.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0