Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Montaż żyrandola
do sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane z płyt kartonowo-gipsowych stanowią jedno z najczęściej stosowanych remontowych rozwiązań w naszych domach i mieszkaniach. Nic dziwnego, koszt ich montażu jest znacznie mniejszy niż skuwania starych tynków, wykonania nowych oraz położenia gipsówek. W zamian za kilka straconych centymetrów przestrzeni, zyskujemy perfekcyjnie gładki, równy sufit.

Jest jednak pewne „ale”, a mianowicie wytrzymałość. O ile do klasycznego murowanego sklepienia można bez większych obaw przymocować nawet solidny żyrandol, to już płyta kartonowo-gipsowa budzi w tym względzie pewne obawy. Czy słusznie, czy też może wcale nie trzeba się bać montażu do sufitu podwieszanego?

Wszystko zależy od tego, jaki ciężar zamierzamy przytwierdzić do sufitu wykonanego z płyty G-K. Przeciętny niewielki żyrandol nie powinien ważyć więcej niż około 5 kilogramów, jednak już taki w stylu glamour, pełen kryształów i innych błyskotek może ważyć nawet dwa razy tyle. Trzeba pamiętać, że ciężkie są także szklane klosze czy kute ramiona, które przecież aż się proszą do tak modnych obecnie loftowych wnętrz. Żyrandole w stylu vintage także bywają ciężkie, jak ciężkie są solidne materiały, z których zostały zrobione. Waga takiej lampy może sięgać nawet dwudziestu kilogramów, dlatego koniecznie trzeba sprawdzać szczegóły na etykiecie lub w instrukcji montażu, dodawanej przez producenta oświetlenia.

Zanim zabierzesz się za montaż ciężkiego żyrandola do sufitu podwieszanego, zadbaj w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo. Wyłącz odpowiedni bezpiecznik i próbnikiem upewnij się, że w przewodach, przy których będziesz pracować, nie płynie prąd. Pamiętaj także, że przewód od oświetlenia zwykle położony jest w kierunku ściany, na której jest wyłącznik światła – to gwoli przypomnienia, zanim zaczniesz planować wiercenie otworów.

Montaż żyrandola do sufitu podwieszanego może być dość prosty, ale wymaga odpowiednich narzędzi i ostrożności. Oto ogólne kroki:

  1. Zlokalizuj belki nośne w sufitach podwieszanych, aby mieć pewność, że montaż będzie bezpieczny.
  2. Użyj specjalnych kołków, zaprojektowanych do sufitów podwieszanych, aby zamocować żyrandol.
  3. Upewnij się, że żyrandol jest bezpiecznie zamocowany i stabilny przed włączeniem zasilania.

Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z elektrycznością, zatrudnij licencjonowanego elektryka, aby pomógł w instalacji, aby upewnić się, że wszystko jest zrobione zgodnie z przepisami bezpieczeństwa.

Płyta kartonowo-gipsowa to specyficzny rodzaj materiału, toteż montaż lampy do sufitu podwieszanego wymaga zastosowania odpowiednich mocowań. Możesz oczywiście próbować namierzyć stelaż, do którego przymocowano płyty G-K. Wówczas zamocowanie żyrandola do stelażu, który trzyma się na przytwierdzonych do sufitu kotwach, jest dobrym rozwiązaniem. Niestety, nie zawsze możliwym, dlatego Klimas Wkręt-met ma w swojej ofercie niezawodne kołki do karton-gipsu typu molly, które znakomicie sprawdzają się do montażu nawet ciężkiego żyrandola do sufitu podwieszanego. Tutaj wskazówka: nieocenioną pomocą okazują się podczas ich montażu kleszcze HT-1, które nie tylko pozwolą wyeliminować błędy podczas osadzania kołków molly w płycie kartonowo-gipsowej, ale także znacznie usprawniają i przyspieszają sam proces montażu.

kołek molly

Jeśli chodzi o rodzaje zamocowań odpowiednich dla elementów oświetlenia, Klimas Wkręt-met oferuje najczęściej stosowane typy kołków, czyli tak zwane parasolki. Te stalowe kołki rozporowe swoją wdzięczną nazwę zawdzięczają charakterystycznym skrzydełkom, które po przełożeniu przez płytę kartonowo-gipsową, rozkładają się, tworząc solidne mocowanie niczym marynarska kotwica. Warto powierzyć im montaż cięższego żyrandola, bowiem z powodzeniem utrzymają nawet 20-kilogramową lampę. Kołki parasolki mogą być zakończone hakiem, co w przypadku niektórych konstrukcji żyrandoli okazuje się dla montującego zbawienne.

Ważne!

Na koniec szczególnie ważna uwaga – pamiętaj, że mocując cokolwiek do sufitu, musisz zwrócić maksimum uwagi na jakość akcesoriów, których używasz do montażu. To właśnie od jakości ich wykonania zależy bezpieczeństwo Ciebie i Twoich bliskich. Zaopatrz się więc zawczasu nie tylko w w kołki, ale również we wspomniane kleszcze, wiertarkę i oczywiście wiertło o odpowiedniej dla wybranych kołków montażowych średnicy.

Poza tym, skoro solidny albo spektakularny żyrandol już i tak sporo Cię kosztował, nie warto oszczędzać na akcesoriach służących do jego powieszenia. Wybierz sprawdzone produkty, wykonane z dobrej jakości materiałów, aby bez obaw cieszyć się efektem w postaci pięknie oświetlonego pomieszczenia.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0