Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Jak dobrać
wkręty ciesielskie do krokwi/dachu/więźby?

Na kompletną konstrukcje dachu, która jest przygotowana do pokrycia dachówką lub blachą, składa się wiele elementów. Więźba dachowa to stelaż dachu, który przenosi duże obciążenia. W jego skład wchodzi ciężar własny, pokrycie, zalegający śnieg, wiatr i deszcz. Poszczególne elementy więźby wymagają solidnego połączenia, a to zapewniają wkręty konstrukcyjne Klimas Wkręt-met.

Podstawowym elementem więźby są wiązary dachowe, na których opiera się całe pokrycie spoczywające na łatach, kontrłatach lub deskowaniu, pod którymi znajdują się krokwie. Wiązary opierają się na belkach stropu poddasza, a na samym musze przez murłaty.

Tradycyjna budowa więźby umożliwia zaadaptowanie poddasza, jako użytkowe. Konstrukcja jest wykonana z elementów drewnianych takich jak belki, bale, łaty i deski, które połączone są wkrętami ciesielskimi. Stosowane do budowy konstrukcji drewno jest zazwyczaj iglaste. Połączenia wkrętami konstrukcyjnymi są niezwykle ważne i od nich zależy w dużej mierze bezpieczeństwo wykonanej konstrukcji.

KROKWIE

Krokwie to element konstrukcji, na którym opiera się całe pokrycie dachowe. W praktyce są to belki o prostokątnym przekroju, najczęściej 7×14 lub 8×16 cm, rozstawione do 80-120 cm. Poza samym materiałem, który powinien pochodzić z pewnego źródła i być właściwie przygotowany, najważniejsze jest przymocowanie krokwi przy pomocy wkrętów konstrukcyjnych. Mocowania wkrętami ciesielskimi do krokwi dokonujemy w miejscach zaciosów. Zaciosy wyznaczają precyzyjnie miejsce umiejscowienia wkrętów konstrukcyjnych.

Prawidłowy montaż może zostać poprzedzony wstępnym nawierceniem krokwi, jednak posiadając wkręty ciesielskie z końcówką frezującą nie jest to konieczne. Wkręt konstrukcyjny powinien przechodzić prostopadle przez płaszczyznę krokwi i łączyć się z płatwią. W przypadku krokwi o małym kącie nachylenia, ważne jest aby wkręty konstrukcyjne nie przechodziły przez środek zaciosu. Takie umiejscowienie grozi bowiem obsunięciem łącznika po pionowej powierzchni płatwi.

Długość wkrętów ciesielskich powinna uwzględniać obydwa materiały, przez które prowadzony jest montaż. Przystępując do prac ciesielskich należy prawidłowo dobrać zarówno długość jak i rodzaj wkrętów konstrukcyjnych. Ciekawym rozwiązaniem są wkręty do konstrukcji drewnianych posiadające pełen gwint WKFS oraz WKFC. Sprawdzą się one doskonale w miejscach, w których ważne jest wzmocnienie konstrukcji. W ofercie Klimas Wkręt-met znajdują się wkręty ciesielskie do konstrukcji drewnianych, które został wyposażone w specjalną końcówkę frezującą, znacząco redukującą czas pracy i podnoszącą jej ergonomię.

Podczas prac konstrukcyjnych należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych założeń sztuki budowlanej. Jeśli konstrukcja dachu nie zostanie właściwie wykonana, zagraża bezpieczeństwu użytkowania. Najczęstszym błędne wykonawców jest niewłaściwe połączenie konstrukcji. Co prawda wykorzystują oni wówczas wkręty konstrukcyjne, jednak ich montaż lub samo położenie elementów konstrukcji nie jest prawidłowe. Częstym błędem jest również przerwanie konstrukcji przykładowo na rzecz komina. Taka sytuacja powinna być wcześniej przewidziana w projekcie a łaty powinny być rozłożone po obu stronach komina. Kolejnym błędem jest nieprawidłowe spasowanie elementów oraz ich pomijanie. Niestety bardzo często wskutek błędów konstrukcyjnych dochodzi do niezachowania kątów dachów co skutkuje brakiem możliwości lub znacznym utrudnieniem wykonania poszycia dachowego.

DLACZEGO WKRĘTY

Wkręty coraz częściej zastępują gwoździe ciesielskie za sprawą swoich zalet i funkcjonalności. Wkręty konstrukcyjne przenoszą zdecydowanie większe obciążenia. Zależnie od łba dobrze dociągają element mocowany lub redukują naprężenia. Wkręty ciesielskie zapewniają większą sztywność konstrukcji co przekłada się na łatwiejsza adaptacje poddasza, np. wykończonego płytami karton-gipsowymi. Płyty g-k przykręcane do sztywnej konstrukcji będą mniej pracować a co za tym idzie będą miały mniejszą podatność na pękanie. Więźba prawidłowo połączona wkrętami konstrukcyjnymi będzie miała również większą nośność przez co będzie zdecydowanie odporniejsza na podrywy wiatru oraz zalegającą pokrywę śnieżną.

Wkręty ciesielskie to równie ekonomia i ergonomia prac. Połączenia są wykonywane szybciej i precyzyjniej. Wkręcanie odbywa się bez większego wysiłku dzięki dodatkowym karbom tnącym skutecznie przecinającym włókna drewna oraz powłoce woskowej, którą pokryte są wkręty ciesielskie. Możliwość korekty jest istotną zaletą montażu za pomocą wkrętów konstrukcyjnych, źle zamocowany wkręt ciesielski można wykręcić a następnie zamontować w innym miejscu lub pod innym kątem. Dzięki wkrętom konstrukcyjnym możliwa jest również korekta geometrii konstrukcji, jeśli takowa jest konieczna. Starsze rozwiązanie jakim są gwoździe wyklucza jakiekolwiek korekty.

Wkręty ciesielskie posiadają szerokie spektrum zastosowania, są to z jednej strony najmocniejsze połączenia konstrukcyjne, z drugiej dają możliwość montażu ocieplenia nakrokwiowego. Ocieplenie takie jest coraz popularniejsze dzięki swoim doskonałym właściwościom termoizolacyjnym.

GWARANCJA JAKOŚCI

W pracach konstrukcyjnych należy używać jedynie certyfikowanych, pewnych i sprawdzonych produktów. Wkręty ciesielskie konstrukcyjne są objęte wymaganiami projektowymi a zatem wraz nimi otrzymujemy aprobaty techniczne jak ETA, dzięki którym możemy gwarantować nie tylko prawidłowe wykonanie ale również długi okres funkcjonalności konstrukcji.

WŁAŚCIWY DOBÓR WKRĘTÓW

Poza prostymi wskazówkami do prostych połączeń, kwestiami konstrukcyjnymi a tym bardziej budową więźby powinien zająć się konstruktor z uprawnieniami. Obliczenia wytrzymałości oraz prawidłowość połączeń ciesielskich powinna być określona w projekcie budowlanym. Wykonując prace zgodnie z projektem budowlanym ponosimy odpowiedzialność za samo wykonanie, nie zaś za projekt. Wykonanie powinno być zgodne z projektem i nie ma tu miejsca na odstępstwa oraz własną interpretację. Jeśli konstrukcja jest wykonywana z wykorzystaniem materiałów szkoleniowych lub oferowanych przez producentów oraz szkoleniowców programów szkoleniowych, wówczas należy pamiętać, że obliczenia takie mają charakter doradczy a nie projektowy. Jedynie zatwierdzenie rozłożenia wkrętów ciesielskich jak i każdego innego rodzaju zamocowania przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia, chroni nas w przypadku niewłaściwych obliczeń.

Często jednak podczas prostych prac lub prac wzmacniających konstrukcję, dekarze i cieśle działają samodzielnie. Wówczas dobre kierować się zasadą zbyt mocnego połączenia. Montaż dodatkowych łączników konstrukcji jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż pominięcie istotnych elementów.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0