Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Jak dobrać
długość wkrętów ciesielskich

Wkręty ciesielskie to nazwa szerokiej grupy asortymentowej, w której znajdują się wszelkie zamocowania dedykowane konstrukcjom drewnianym. Produkty ciesielskie różnią się od tych, które były oferowane przez rynek kilka lat wstecz. Stale przeprowadzane testy oraz innowacje technologiczne pozwoliły na rozbudowanie oferty, starannie dedykując poszczególne rozwiązania konkretnym zagadnieniom pracy dekarzy i cieśli. Niegdyś szeroko stosowane gwoździe są wypierane przez wkręty ciesielskie przez całą gamę ich niekwestionowanych zalet.

WKRĘTY ZAMIAST GWOŹDZI CIESIELSKICH

Wkręty do drewna mają zdecydowanie większą zdolność do przenoszenia obciążeń w porównaniu do dawniej stosowanych gwoździ. Do tego należy podkreślić zdecydowanie bardziej komfortowy sposób montażu. Dzięki gwintowaniu poprawie ulega również dociąganie łączonych ze sobą elementów. Stabilne połączenia zdecydowanie pływają na sztywność konstrukcji. Co ważne w przypadku wadliwego montażu zdecydowanie łatwiej jest wykonać korektę wykręcając i ponownie wkręcając wkręt.

DO KAŻDEGO DREWNA

Wkręty ciesielskie są dedykowane łączeniom drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Obecnie co raz więcej nowych inwestycji powstaje z wykorzystaniem drewna CLT, LVL, KVH oraz BSH. Zastosowanie w nich wkrętów ciesielskich podniesie ekonomię i ergonomię prac.

Wkręty ciesielskie są również dedykowane łączeniom drewna z materiałami jak sklejka, płyta wiórowa, pilśniowa i OSB oraz wiórowo-cementowa. Wkręty ciesielskie są produktami wymagającymi odpowiednich obliczeń. Ich właściwe umiejscowienie oraz liczba wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji. Podczas prac projektowych oraz doboru należy wziąć pod rozwagę ich rozmieszczenie, rodzaj obciążenia jakiemu podlegają oraz siły działające na wkręty tj. przeciąganie łba przez element mocowany, wyrywanie wkręta ciesielskiego z konstrukcji przez siłę rozciągającą lub siła ścinająca mogąca zerwać połączenie.

KLASY KONSTRUKCJI

Konstrukcje drewniane podzielić można ze względy na klasy użytkowania. Pierwsza klasa zawiera elementy znajdujące się w przestrzeni ogrzewanej, zamkniętej, niepodlegającej zewnętrznym warunkom atmosferycznym. Są to głównie pomieszczenia mieszkalne domów drewnianych, w których wilgotność konstrukcji drewnianej nie przekracza 12%. Klasa druga to konstrukcje w budowach otwartych, jednak nie narażone bezpośrednio na warunki atmosferyczne. Do takich budowli zaliczamy wiaty i nieogrzewane poddasza. Ostatnia trzecia klasa to konstrukcje, które są zwyczajnie odsłonięte i narażone bezpośrednio na działanie czynników atmosferycznych.

SQ Ceramic - Super Quality

DOSKONAŁE ZABEZPIECZENIE

Wkręty ciesielskie Klimas Wkręt-met są zabezpieczone wysoce odporną powłoką lamelarna SQ Ceramic. To zabezpieczenie antykorozyjne składające się z mieszaniny płatków cynku, aluminium oraz żywic wiążących. Powłoka lamelarna charakteryzuje się wysoka skutecznością antykorozyjną przewyższającą ocynk galwaniczny (HDG) nawet dziesięciokrotnie. Powłoka jest również niezwykle odporna na działanie substancji chemicznych oraz promieniowanie, przy tym jest wolna od metali ciężkich. Powłoka lamelarna ma niezwykle gładką powierzchnię, która znacząco ułatwia wkręcanie produktów ciesielskich i dekarskich.

NOWE ROZWIĄZANIA

Rodzina wkrętów do drewna KLIMAS Wkręt-met została wyposażona w cechy ułatwiające montaż oraz przyspieszające postęp prac.

Końcówka frezująca

Pierwszą z nich jest nowa końcówka frezująca, będąca autorskim rozwiązaniem KLIMAS Wkręt-met, która wyposażona w podwójny gwint pozwala na momentalne złapanie drewna przy mniejszej sile docisku. Końcówka frezująca wkrętów do ciesielskich pozwala a redukcję oporu podczas wkręcania o 20%, co znacząco wpływa na czas eksploatacji baterii wkrętarki.

Karby tnące

Specjalne karby tnące na gwincie wkrętów do drewna bez większych problemów przecinają struktury drewna ułatwiając wkręcanie.

Powłoka woskowa

Ostatnią funkcjonalnością jest powłoka woskowa, która pozwala na zmniejszenie wartości momentu wkręcania.

DOBÓR WKRĘTÓW

Połączenia drewna konstrukcyjnego muszą być wykonane rzetelnie i stabilnie, a prawidłowość wykonania konstrukcji drewnianej determinuje bezpieczeństwo użytkowników inwestycji. W przypadku wykonywania prac zgodnie z projektem budowlanym, zawiera on informacje dotyczące właściwych połączeń ciesielskich, jednak działając bez profesjonalnego projektu, ciężar doboru odpowiednich wkrętów do drewna spoczywa na wykonawcy. Prawidłowe dobranie wkręta ciesielskiego wymaga precyzyjnego określenia jego średnicy oraz długości. Wkręt do drewna najczęściej wykorzystywany w pracach konstrukcyjnym posiada średnicę 6,8 lub 10 mm. W przypadku montażu podbitki czy deskowania wkręty te mogą mieć mniejszą średnicę. Im większa średnica, tym mocniejsze połączenie. Długie wkręty o dużej średnicy byłyby trudne do wkręcenia gdyby nie zastosowane w nich karby tnące i powłoka woskowa.

Długość wkrętów konstrukcyjnych jest zależna od grubości łączonych elementów. Kluczowym w montażu wkrętów ciesielskich jest to, aby cała powierzchnia gwintowana znalazła się w materiale spodnim. Co ważne, końcówka wkręta nie powinna przebić materiału.

Wkręt ciesielski powinien być wyposażony w odpowiedni do przeznaczenia kształt łba. Łeb stożkowy wkrętu do drewna zapewnia doskonałe zlicowanie się łącznika w powierzchni. Są one idealne w miejscach, gdzie niezbędne jest uzyskanie gładkiej powierzchni jak kontrłaty czy deskowania. Łab talerzykowy zapewnia lepszy docisk elementu skręcanego i może być dokręcany z większą sił. Wkręty konstrukcyjne zostały wyposażone w gniazdo typu TORX dający możliwość zastosowania większej siły bez ryzyka uszkodzenia końcówki czy gniazda.

Odpowiedni dobór średnicy oraz długości powinien zostać uzupełnionym precyzyjnym określeniem gęstości połączeń oraz ich odpowiednimi miejscami. Podczas pracy poza wytyczonym projektem, lepiej jest zastosować większą ilość wkrętów- prewencyjnie.

PEŁNY GWINT DO KONSTRUKCJI

Wkręty konstrukcyjne z pełnym gwintem WKFC i WKFS znajdują zastosowanie w połączeniach konstrukcji nowych oraz podlegających renowacji i wzmocnieniu. Dzięki pełnemu gwintowi wkręty do drewna doskonale trzymają ze sobą łączone materiały. Wkręty znajdują zastosowanie w miejscach osłabienia elementy konstrukcyjnego jak otwory czy podcięcia belek. Szczególnym miejscem w którym dochodzi do rozwarstwienia się drewna jest strefa kalenicowa. Wszystkie opisane miejsca powinny zostać umocnieniami w postaci wkrętów konstrukcyjnych. Wkręty WKFC i WKFS mogą być montowane pod kątem 90, 60 oraz 45 stopni. Różnią się one zastosowanym łbem, w przypadku WKFC jest to łeb walcowy chowający się w strukturze drewna, WKFS są natomiast wyposażone w łeb stożkowy licujący się z jego powierzchnią. Wkręty z łbem walcowym dzięki swojej konstrukcji sprawdzając się w połączeniach, w których nie jest zalecane ściąganie elementów drewnianych.

Prawidłowy montaż wkrętów konstrukcyjnych powinien być przeprowadzony w odpowiedniej odległości od krawędzi belki. Jej minimalna wartość to trzykrotność średnicy wkrętu gdy wykonane jest wstępne nawiercanie lub pięciokrotności gdy montaż odbywa się bez wstępnego nawiercania.

WKRĘTY KONSTRUKCYJNE

Wkręty WKCP są dedykowane połączeniom ciesielskim takim jak, połączenie krokwi z murłatą, połączenia belek pod różnymi kątami, montaż słupa drewnianego z kotwą fundamentową czy montaż więźby dachowej. Zastosowany we wkrętach łeb z końcówką podkładkową gwarantuje mocne przyciągnięcie elementu mocowanego. Wkręty zostały wyposażone w szereg rozwiązań dedykowanych przez Klimas Wkręt-met produktom ciesielskim.

Odpowiednikiem tych wkrętów z doskonale licującym się z drewnem łbem stożkowym są wkręty do drewna WKCS. Każdy wkręt do drewna posiada cechy ułatwiające montaż i przyspieszające tempo prac. Przykładem wkrętów służących do połączeń konstrukcyjnych elementów drewnianych takich jak łaty i kontrłaty, montaż płyt OSB do konstrukcji, montaż mebli ogrodowych są wkręty ciesielskie KMWHT. Posiadają one szeroki zakres wielkości, średnice od 3 do 6mm oraz długość od 30 do 300mm. Konstrukcja wkrętu nie wymaga wcześniejszego nawiercania łączonych elementów.

PODWÓJNY GWINT

Do wykonania izolacji nakrokwiowej zarówno wełną mineralna jak również pianą PIR oraz dociepleniom ścian tą samą sama metodą służą wkręty do izolacji z podwójnym gwintem WKCP.

Ciekawym rodzajem wkrętów do konstrukcji drewnianych są wkręty WKSS. Wkręty ciesielskie WKSS służą do poziomowania łat pod pokrycia dachowe. Dzięki podwójnemu gwintowi eliminują one konieczność stosowania nieefektywnych klinów. Wkręty do poziomowania łat niemal wypchnęły już z użycia gwoździe, dzięki podwójnemu gwintowaniu, które umożliwia uzyskanie dystansu pomiędzy łatą a kontrłatą i wyrównanie połaci dachu. Umieszczony w konstrukcji wkręt należy dokręcić do końca a następnie poluzować w ceku uzyskania odpowiedniej przestrzeni wyrównującej. Prawidłowo wykonane wyrównanie połaci dachu wymaga przeprowadzenia tego zabiegu pośród sąsiadujących produktów. Ze względu na swoją funkcjonalność wkręty te są również zwane wkrętami dystansowymi.

MONTAŻ DACHU

Po zakończeniu prac ciesielskich dekarze przechodzą do wykonania pokryć dachowych. W przypadku montażu blachodachówki niezbędne do wykonania pokrycia dachowego są wkręty farmerskie potocznie zwane farmerami. W ofercie Klimas Wkręt-met znajdują się wkręty farmerskie z łbami sześciokątnymi oraz mniejszymi z gniazdem TORX. Wkręty farmerskie z gniazdem TORX doskonale sprawdzają się w montażu blachodachówki, w którym istotna jest niewidoczność elementów mocujących. Każdy wkręt farmerski został wyposażony w podkładkę EPDM, która zabezpiecza przed podciekaniem wody w miejscu montażu. Wkręty farmerskie są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej RAL.

MOCNI NA POKOLENIA

Gwarancją jakości oferty Klimas Wkręt-met są testy, stale przeprowadzane w laboratoriach badawczych. Produkty są objęte procesami technologicznymi mającymi na celu poprawę funkcjonalności produktów i ich rozwój. Dzięki tym procesom portfel produktowy jest rozwijany zgodnie z zapotrzebowaniem rynku materiałów budowlanych. Warto wspomnieć, że produkty Klimas Wkręt-met są objęte Europejską Opinią Techniczną ETA, stanowiącą mocną rekomendację i potwierdzenie wysokiej jakości produktu.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0