Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Budujemy domy pomocowe z Politechniką Wrocławską
12
lipiec 2023

Budujemy domy pomocowe z Politechniką Wrocławską

23 godziny – tyle trwał montaż udoskonalonego prototypu domu pomocy, który stanął we Lwowie naprzeciwko kontenerowego osiedla dla migrantów wewnętrznych. Techniki zamocowań marki Klimas Wkręt-met towarzyszyły zespołowi na każdym etapie projektu.

Pierwszy budynek, zaprojektowany w systemie SHS (Styrofoam Housing System) przez japońskiego architekta Shigeru Ban Architects, został zrealizowany w 2022 roku przez pracowników, studentów i studentki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Prace nad stworzeniem prototypu budynku trwały trzy tygodnie. Jak mówią sami twórcy, prototypowy budynek modułowy to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach dotkniętych kataklizmami czy wojnami. Konstrukcja opiera się na prefabrykowanych elementach, lekkich i niedrogich w produkcji, które następnie są łączone w całość, a ich montaż nie wymaga żadnych umiejętności. Ze względu na swoją modułowość i powtarzalny charakter elementów montażowych, można zbudować dowolny kształt takiej jednostki. Konstrukcja może być podłączona, jak każdy inny budynek, do energii elektrycznej lub wody.

Zadaniem zespołu było dostosowanie oryginalnego projektu do warunków klimatycznych i norm prawnych obowiązujących w Polsce i na Ukrainie. Dotyczyło to takich kwestii jak kąt nachylenia dachu czy zastosowanie innej izolacji, co przekłada się na grubość ścian. Konieczne było również zastosowanie innych materiałów niż te zaplanowane przez projektanta, ponieważ nie były one dostępne w Polsce. Domy mogą służyć jako tymczasowe schronienie dla uchodźców, ale także – ze względu na swoją modułowość – jako biuro lub obiekt o innym przeznaczeniu.

W prototypach wykorzystano techniki zamocowań naszej marki, w tym wkręty samowiercące, wkręty samogwintujące do podłoża drewnianego i hydroizolacji dachu płaskiego, konstrukcyjne, taśmy i taśmy butylowe, pianki montażowe i kleje, a także niezawodne kotwy fundamentowe LB i inne.

Gotowe moduły ulepszonej wersji zostały zbudowane we Wrocławiu, a następnie dostarczone do Lwowa. W porównaniu z pierwszym projektem ulepszono metodę prefabrykacji elementów i wzmocniono stropy. Jest to dom zbudowany z polistyrenu, żywicy epoksydowej i włókien, z trzema rodzajami elementów: długimi elementami w kształcie litery U; elementami w kształcie litery L do wzmocnienia narożników domu; oraz płaskimi panelami o szerokości 1 m, długości 2,5 m i grubości 15 cm.

Dom, który został zbudowany we Lwowie, zgodnie z decyzją Ukraińców będzie mieścił ośrodek opieki dziennej dla dzieci.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0