Unia Europejska - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Klimas Art – Sztuka wkręcona
05
grudzień 2022

Klimas Art – Sztuka wkręcona

Twórz sztukę, która cię uszczęśliwia. Twórz sztukę, która czyni cię lepszym. Twórz sztukę, która zarabia pieniądze. Twórz sztukę, która zmienia świat” – Sahila Lavingia

Wkręty to cisi bohaterowie, najmniejsze elementy konstrukcji. Zazwyczaj niewidoczne dla oka, odpowiadają za trwałość, stabilność i nośność budynku. Ich moc nigdy nie przestaje nas fascynować, dlatego jako wiodący producent zamocowań, niezmiennie je udoskonalamy. Ale ta fascynacja ma też inny wymiar, dlatego postanowiliśmy pokazać je w innej, nietypowej odsłonie. Stworzyliśmy wyjątkową kolekcję obrazów Klimas Art, a w niej repliki najsłynniejszych dzieł malarstwa, wykonane przy użyciu naszych markowych wkrętów do drewna. Te industrialne dzieła to nie tylko ciekawa fuzja sztuki i technologii.

Inny wymiar CSR

W projekcie Klimas Art dostrzegamy przede wszystkim cele społeczne i kulturalne, zwracając przy tym uwagę na środowiskowe aspekty biznesu. Klimas Wkręt-met od lat jest zaangażowany społecznie, a nowy projekt to ukoronowanie naszych trzech pasji: ekologii, kultury i działań prospołecznych.

  • EKOLOGIA – zwracamy uwagę na rolę surowca drewnianego w zrównoważonym rozwoju;
  • KULTURA – wspieramy młodych artystów w duchu Corporate Cultural Responsibility;
  • DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE – tworzymy wyjątkową przestrzeń, angażującą partnerów marki do wsparcia akcji charytatywnych.

Dlaczego wkręty do drewna?

Drewno to najbardziej uniwersalny i najbardziej ekologiczny surowiec, stosowany nie tylko w budownictwie, ale po prostu element codzienności. W Klimas Wkręt-met pokochaliśmy je dawno temu, dlatego w naszym asortymencie znajduje się tyle rozwiązań dla tego segmentu budownictwa.

Dzięki swoim zdolnościom magazynowania węgla w komórkach przez cały cykl życia sprawia, że budynki, poza znakomitym designem, zyskują zdolności pochłaniania dwutlenku węgla. Odgrywają tym samym szczególne znaczenie w tworzeniu zrównoważonego budownictwa.

Z tej niezwykłej mieszanki szacunku do drewna i fascynacji technologiami zamocowań, okraszonej szczyptą sztuki oraz zaangażowaniem społecznym powstał niezwykły projekt Klimas Art, w którym w oryginalny sposób połączyliśmy wkręty z klasykami malarstwa.

17 obrazów, 60 tys. wkrętów

Repliki najsłynniejszych dzieł malarstwa o wymiarach 50×70 cm zostały wykonane na podkładzie z drewna sosnowego oraz lipowego. Do stworzenia 17 dzieł (docelowo będzie ich 20), wykorzystano blisko 60 000 wkrętów do drewna KMWHT Klimas Wkręt-met. Wyjątkowa budowa wkrętów z podwójnym gwintem, specjalnym frezem rozwierającym oraz końcówką frezującą zachwyciła artystów. Szybko okazało się bowiem, jak znacząco ułatwiła i przyspieszyła ich pracę – można je było wkręcać bez konieczności wcześniejszego nawiercania. Fakt, że nasze KMWHT występują w różnych rozmiarach sprawił, że mogliśmy pokusić się o zastosowanie wkrętów o różnej długości trzonów (30mm, 40mm i 50mm), dzięki czemu uzyskaliśmy niesamowity efekt 3D naszych nietuzinkowych dzieł.

Mecenas sztuki – Twórcy

Twórczyniami wyjątkowej galerii Klimas Art są dwie młode artystki Magdalena Berdychowska i Oliwia Strzopa – obie związane z Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. Magdalena jest jego uczennicą, Oliwia już absolwentką, a obecnie studentką malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Udział tych młodych artystek w naszym projekcie nie jest przypadkowy. To zresztą od początku był jeden z kluczowych celów Klimas Art, poprzez który chcemy aktywnie wspierać uzdolnioną młodzież, doceniając talent, ale przede wszystkim otwartość ich głów, chęć współpracy i pracowitość.

Przygotowanie każdego z dzieł wymagało od twórczyń około 100 godzin pracy. Ważna jest tu nie tylko sama warstwa malarska, ale przede wszystkim stworzenie z płaskiego obrazu przestrzennej formy. Artystki modelowały obraz, a właściwie płaskorzeźbę poprzez wkręcanie wkrętów na taką głębokość, by, tworząc przestrzenny obraz, nie oddalić się nadto od oryginału.

Your compare list

Compare
Wyczyść
Porównaj
0

zaprasza na wystawę

Sztuka

 

wkręcona

4 - 18 kwietnia 2024

wernisaż: 4 kwietnia, 18:40

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

ul. Wilsona 1, Częstochowa